Cebab
Administrator
Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 0:44, 20 Sty 2007 Temat postu: Dlaczego on mnie gryzie? |
|
|
Szczur to zwierzak, który gryzienie uważa za ostateczną metodę ostrzegawczą i jest to też jego jedyna forma obrony wobec “wielkiej łapy”, która chce go zmusić do czynności, na którą on nie ma ochoty (wziąć na ręce, pobawić się na siłę, nie wypuszczanie z rąk). Należy zrozumieć, że szczur to żywa istota, ma swój charakter i własne potrzeby. Na początku oswajania nie wolno nam brać szczura z zaskoczenia, zawsze należy go o tym powiadomić spokojnym ruchem ręki w jego kierunku, powolnym zbliżeniem się do klatki, pogłaskaniem od przodu. Nie wolno szczura znienacka łapać za tył ciałka i absolutnie za ogon - dla niego to oznacza, że został zaatakowany.
Niektóre szczury gryzą, bo zostały wcześniej skrzywdzone przez człowieka - jeśli masz szczura “po przejściach” musisz wykazać się ogromną cierpliwością i przestrzegać powyższego opisu bez wyjątków. Szczur nie wie, że chcesz dla niego dobrze, że nie chcesz go skrzywdzić. Szczur może ugryźć będąc postawionym w sytuacji bez wyjścia - zapędzony w kąt, zestresowany, czy zaraz po bójce. W takich wypadkach należy ograniczać dotykanie zwierzaka, przeczekać chwilę albo podejść do niego bardzo, bardzo spokojnie i próbować nawiązać kontakt. Nie można zmuszać go do pewnych zachowa?, bo my tak chcemy.W oswajaniu takiego szczurka liczy się czas i cierpliwość. Po jakimś czasie możemy stosować metodę trzymania szczurasa pod bluzą czy w rękawie, aby mógł oswajać się z zapachem, ale tylko wtedy, gdy przestanie atakować ze strachu.
Jeśli szczur nagle zaczyna gryźć swojego opiekuna, bo jest w wieku dojrzewania, to wtedy postępujemy zupełnie inaczej. Należy maluchowi pokazać kto tu rządzi i po prostu go zdominować. Najczęściej tak robią młode samce, którym buzują hormony. Najlepszą metodą wtedy jest tzw. „przewracanie na plecki”, w momencie, gdy ogonek chce nas ugryźć, musisz złapać go, przewrócić na plecy i tak przez dłuższą chwilę przytrzymać. Szczurek może starać się wyrywać, piszczeć, ale trzeba być konsekwentnym w działaniu i trzymać go nawet kilka minut w takiej pozycji. Można wtedy do niego mówić stanowczym, ale spokojnym głosem. Ta metoda zazwyczaj działa i po niedługim czasie jurny chłopak się uspokaja.
Jeśli żadna metoda oswajania nie działa, należy przemyśleć ewentualność zabiegu kastracji. Pamiętajmy jednak, że jest to ostateczność, gdyż każdy zabieg pod narkozą jest narażony ryzykiem.
Post został pochwalony 0 razy
|
|